Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá, 8-16 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 990,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Naše příběhy
  4. Medový příběh likérů z úpatí Čantoryje

Medový příběh likérů z úpatí Čantoryje

"K výrobě medových likérů mě přivedlo včelaření. Dnes se už z časových důvodů tomuto úžasnému koníčku nevěnuji, ale včelaření díky bratrovi zůstává v rodině." vypráví David Czyž Nýdku, který se již čtrnáctým rokem věnuje výrobě zmíněných liké­rů profesionálně. Od roku 2009  se jeho výrobky mohou chlubit ochrannou značkou Gó­rolsko Swoboda regionální pro­dukt ®.  "Vnímám to jako ocenění. V té době jsem si ještě více uvědo­mil  svoji sounáležitost s tímto regionem. Jsem hrdý na to, že jsem jeho součástí, že jsem z Nýdku, z Těšínského Slezska" vyznává.  Gó­rolsko Swoboda sdružuje ho­raly z české, polské i sloven­ské strany Beskyd. I když je dělí hranice, všichni mluví stejným jazykem. Regionální značka garantuje produktům jejich původ v určitém území, originalitu i spojení s tradicí a zamezuje zneužití jména i symbolů regionu výrobci zvenčí.

A jak začal medový příběh li­kérů na úpatí Čantoryje? ,.Něk­teří si myslí, že jsem objevil ve starém kufru na půdě recepturu po dědovi a pustil se do výroby. Ale tak to není," vzpomíná David Czyž  a pokračuje: „ Na samém začátku to byl nesmělý pokus o domácí lykarstwo s propolisem. První láhev byla pro rodinu, další pro známé, pro sousedy. Zájem byl stále větší a tak jsem se rozhodl  nechat zaměstnání a věnovat se výrobě likérů na plný úvazek. Myšlenka vyrábět lykarstwo u mě zůstala po celou dobu. Dnes vyrábíme šest druhů medových likérů a od roku 2013 také Čantoryjský sirup s propolisem. Kromě již zmiňovaného Medového likéru s propolisem děláme takové speciality jako je například  Medový likér smrkový  nebo Mamu z Tatóm.

A kdy se zrodil nápad vyrábět Mamu z Tatóm?

Nápad vyrábět tento  jedinečný medový likér vznikl potom, co byly naše výrobky oceněny regionální značkou Gó­rolsko Swoboda. Za její vznik vděčím úžasným lidem, které jsem tehdy potkal.  Antoni Szpyrc vytvořil originální etiketu.  Leszek Richter se podílel na textu, který je ponašymu a ožívá v něm legenda o Čantoryjských rytířích. Ne náhodou má Medový likér Mama z Tatóm přívlastek Gorolski Lykarstwo. V jednom litru obsahuje nepředstavitelného půl kila medu. Po ochutnání zjistíte, že krásně voní po mateřídoušce a najdete v ní chuť jalovce.

Medové likéry s regionální značkou Górolsko Swoboda, vyráběné v malebné beskydské vesničce v Nýdku, se již dosta­ly dokonce i do Ameriky či Austrálie a jsou vskutku origi­nálními dárky z beskydských kopců. David Czyž prodává své likéry v horalském kroji, který k výrobkům Górolské Swobo­dy prostě patří.

 

Každá láhev je ručně podepsaná

Než se medové likéry dostanou na Váš stůl, musí projít několikrát pečlivými rukami. David Czyž ukazuje Emilii Swidrové, že na každé láhvi  je ručně nadepsané datum plnění a jméno.

 

 

 

 

 

 

Emilie Swidrová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli